• Historia
  • Ciekawostki

Radio na ambonie

W marcu 1933 roku z ambony kościoła pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach z radioodbiornika rozległ się głos kapłana.

Czytaj dalej

Wigilia

Nim zabłyśnie gwiazdka
Wieczerza wigilijna (z łac. vigilia – czuwanie, straż) rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało, lub nawet do świętowania przesilenia zimowego w epoce kamiennej. Kolacja wigilijna zwana jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).

Czytaj dalej

Pierwsza stacja benzynowa

Przez wiele dziesięcioleci nafta dominowała w handlu paliwami, przy czym znano odmiany handlowe nafty takie jak, zwykła, salonowa, cesarska.

 

Zgodnie z humanitarnym założeniem twórcy polskiego przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, dostęp do nafty świetlnej miał być łatwy, aby światło umożliwiało sięgnięcie po wiedzę i oświatę. 

Czytaj dalej

W Zabrzegu przed dwustu laty

UMOWA MAŁŻEŃSKA
Do spraw spadkowych nie przywiązujemy dziś należytej wagi. Wielu właścicieli nie dba o zgodne z prawem przekazanie następcom majątku, szykując po swej śmierci swoim sukcesorom prawdziwe piekło na ziemi.

Czytaj dalej

Poczta lokalna DZIEDZICE

Bezpośrednio po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkie urzędy pocztowe na terenie całego kraju nadal posługiwały się obcymi (używanymi przez zaborców) znaczkami oraz  stemplami dziennymi - datownikami. Stan ten trwał do 27 stycznia 1919 roku kiedy to Ministerstwo Poczt i Telegrafów wprowadziło do obiegu znaczki z symbolami polskimi i napisem POCZTA POLSKA.

Czytaj dalej

Niezwykła podróż sprzed 77 lat.

Wśród wielu interesujących dokumentów zgromadzonych w Izbie Regionalnej, znajduje się niezwykły pamiętnik z pieszej podróży dookoła Polski, jaką w 1933 roku odbyli dwaj pasjonaci pieszych wędrówek panowie: Tadeusz Skoczyński i Ludwik Zaborski. To niecodzienna wyprawa jakiej mógłby pozazdrościć niejeden współczesny globtroter.

Czytaj dalej

Mapa Orteliusa 1573 rok.

Najstarsza mapa w dziejach kartografii, obejmująca okolice Czechowic. Stanowi fragment mapy Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego, pierwotnie opracowanej przez Stanisława Porębskiego i wydanej w Wenecji w 1563 roku.

Czytaj dalej

Pozdrowienia ze szpitala wojskowego w Dziedzicach

Przed blisko 90-laty wybuchła krwawa I wojna światowa. Na wielu frontach zmagały się ogromie armie. Liczni ranni i chorzy żołnierze zapełniali szpitale. Na tyłach walczących armii powstawały szpitale w szkołach, kościołach, stodołach i zbudowanych barakach. W Dziedzicach powstał szpital dezynfekcyjny IV armii austriackiej, na potrzeby którego zajęto dziedzicką szkołę, dom Felicjanek, zabudowania Śląsko-Morawskiej Fabryki Konserw (śledziowni) oraz stodoły miejscowych gospodarzy.

Czytaj dalej