W marcu 1933 roku z ambony kościoła pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach z radioodbiornika rozległ się głos kapłana.
Czytaj dalej
Nim zabłyśnie gwiazdka
Wieczerza wigilijna (z łac. vigilia – czuwanie, straż) rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało, lub nawet do świętowania przesilenia zimowego w epoce kamiennej. Kolacja wigilijna zwana jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).
Czytaj dalej
Od wieków ludzie gromadzili się wokół ciepłych promieni ogniska, smolnego łuczywa, naczynia z rozżarzonym węglem drzewnym przy lampce oliwnej, świecy, a zupełnie niedawno - latarni gazowej i lampie naftowej, dzisiaj zaś przy świetle elektrycznym.
Czytaj dalej
Przez wiele dziesięcioleci nafta dominowała w handlu paliwami, przy czym znano odmiany handlowe nafty takie jak, zwykła, salonowa, cesarska.
Zgodnie z humanitarnym założeniem twórcy polskiego przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, dostęp do nafty świetlnej miał być łatwy, aby światło umożliwiało sięgnięcie po wiedzę i oświatę.
Czytaj dalej
UMOWA MAŁŻEŃSKA Do spraw spadkowych nie przywiązujemy dziś należytej wagi. Wielu właścicieli nie dba o zgodne z prawem przekazanie następcom majątku, szykując po swej śmierci swoim sukcesorom prawdziwe piekło na ziemi.
Czytaj dalej
Bezpośrednio po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkie urzędy pocztowe na terenie całego kraju nadal posługiwały się obcymi (używanymi przez zaborców) znaczkami oraz stemplami dziennymi - datownikami. Stan ten trwał do 27 stycznia 1919 roku kiedy to Ministerstwo Poczt i Telegrafów wprowadziło do obiegu znaczki z symbolami polskimi i napisem POCZTA POLSKA.
Czytaj dalej
Wśród wielu interesujących dokumentów zgromadzonych w Izbie Regionalnej, znajduje się niezwykły pamiętnik z pieszej podróży dookoła Polski, jaką w 1933 roku odbyli dwaj pasjonaci pieszych wędrówek panowie: Tadeusz Skoczyński i Ludwik Zaborski. To niecodzienna wyprawa jakiej mógłby pozazdrościć niejeden współczesny globtroter.
Czytaj dalej
Mapa katastralna powiatu bielskiego z okresu okupacji 1941 rok. Na załączonym fragmencie mapy widzimy, że Dziedzice (Dzieditz) i Czechowice (Tschechowitz) w tym okresie stanowiły jedną gminę.
Czytaj dalej
Najstarsza mapa w dziejach kartografii, obejmująca okolice Czechowic. Stanowi fragment mapy Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego, pierwotnie opracowanej przez Stanisława Porębskiego i wydanej w Wenecji w 1563 roku.
Czytaj dalej
Przed blisko 90-laty wybuchła krwawa I wojna światowa. Na wielu frontach zmagały się ogromie armie. Liczni ranni i chorzy żołnierze zapełniali szpitale. Na tyłach walczących armii powstawały szpitale w szkołach, kościołach, stodołach i zbudowanych barakach. W Dziedzicach powstał szpital dezynfekcyjny IV armii austriackiej, na potrzeby którego zajęto dziedzicką szkołę, dom Felicjanek, zabudowania Śląsko-Morawskiej Fabryki Konserw (śledziowni) oraz stodoły miejscowych gospodarzy.
Czytaj dalej