Stela. Słownik gwarowy czechowicki i rozmowy o tożsamości.

    Ukazała się nowa książka, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic:
     
    NOWOŚĆ na miejscowym rynku wydawniczym:
    "S T E L A słownik gwarowy czechowicki i rozmowy o tożsamości",  500 stron tekstu, 100 fotografii.  Autor: Zdzisław Nowrotek.

    Gwiazdkowa pora jest jednym z tych okresów, w którym książki wracają do szczególnych łask. Towarzystwo Przyjaźni Czechowic-Dziedzic przygotowało kolekcjonerom regionalnych publikacji, a jednocześnie wszystkim, świąteczną ofertę w postaci książki autorstwa Zdzisława Nowrotka pod tytułem: "Stela. Słownik gwarowy czechowicki i rozmowy o tożsamości.". Poznawanie nowej książki, zanurzanie się w świecie myśli i nastrojów kreowanych przez autora, dla wielu z nas stanowi niepowtarzalne przeżycie. Tym większe, kiedy wiemy, że narracja dotyka spraw nam bliskich, naszego otoczenia, naszej małej ojczyzny.
    Opracowanie zawiera dwa korespondujące ze sobą tematycznie komponenty. Pierwszym jest słownik dokumentujący gwarę mieszkańców rejonu czechowickiego wraz z bogatym zbiorem zwrotów i frazeologizmów, tekstami pisanymi gwarą oraz rozdziałem teoretycznym. Północno-wschodnia odmiana gwary cieszyńskiej dialektu śląskiego, używana w okolicach Czechowicach-Dziedzicach i okolicy, jest w słowniku reprezentowana przez ok. 3000 haseł, 900 odniesień do źródeł etymologicznych, 300 frazeologizmów oraz ok. 700 zdań z żywej gwarowej mowy. Zredagowanie słownika gwarowego w czasie, gdy gwary gwałtownie zanikają, jest ostatnią szansą ich udokumentowania. Świadomość tę mieli również inni autorzy, bowiem większość słowników gwar śląskich powstało po roku 2000.
    W drugim komponencie książki poruszone zostały kwestie tożsamościowe małej ojczyzny i regionu. Czy nasi przodkowie byli tu od zawsze, a może skądś przybyli? Czy mamy coś wspólnego z plemieniem Gołęszyców, z ludnością z Opolszczyzny, a może z Morawianami, Niemcami i Austriakami, Wołochami? Jak przedstawia się nasze bezpośrednie sąsiedztwo językowe i kulturowe, co pod tym względem zawdzięczamy naszym sąsiadom, a co oni nam? Ile jest Śląska w Pszczyńskiem, ile Małopolski za Białką, czy zaraz za Bielskiem mieszkają górale? Co jest faktem, a co stereotypem? Co jest prawdą, co mitem, wytworem rynku i popkultury lub poglądem życzeniowym? Autor stara się odpowiedzieć na te pytania, a także na wiele innych, głosem nie tylko swoim, lecz przede wszystkim głosami badaczy publikujących kiedyś i dziś. Zgromadzona na 500 stronach wiedza oparta została na wielu udokumentowanych źródłach, zawiera ponad 500 przypisów, wykorzystuje 200 publikacji historycznych, językoznawczych, dialektologicznych i etnograficznych, sięga do pamięci ponad 60 terenowych informatorów.
    W książce zamieszczono setkę fotografii, które przedstawiają lokalne i regionalne zabytki, naszą wspólną, wartościową materialną spuściznę.
    Ukazanie się publikacji Stela w czasie debaty i prac nad regionalnym językiem śląskim może być swoistym głosem w dyskusji o języku, kulturze i tożsamości mieszkańców, idący z tej części Śląska.
     
    Książka w cenie 70,00 zł z VAT, dostępna będzie w Izbie Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach i u autora, w Ligocie.
     

    Prezentacja monety

    W najbliższy wtorek, tj. 19 listopad 2024 roku, w czechowickim Centrum Edukacji Ekologicznej odbędzie się prezentacja, przygotowana przez NBP, monety z wizerunkiem Henryka Flame "Bartka".
    Początek o godzinie 11, 00.
     
    Oprócz prezentacji monety, wykład dyrektora katowickiego IPN-u, o "Bartku".
     
    W spotkaniu weźmie udział córka Henryka Flamme, Alicja.