Zaproszenie

Serdecznie zapraszam na kolejne zebranie Zarządu wraz z Komisją Rewizyjną, nie tylko członków władz, ale również wszystkich zainteresowanych członków i sympatyków naszego Towarzystwa.
Zebranie kwietniowe: odbędzie się w dniu 25.04.2019 (tj. czwartek) o godz. 17:30 w Izbie Regionalnej.
Zebranie majowe: odbędzie się w dniu 14.05.2019 (tj. wtorek) o godz. 17:30 w Izbie Regionalnej.

Anna Wlazło
Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Szlakiem powstań śląskich

Serdecznie zapraszam na kolejną wycieczkę krajoznawczo-turystyczną z historią w tle.
Pan Przewodnik poprowadzi nas "Szlakiem Powstań Śląskich".
Wyruszamy o 8:00 na Górę Świętej Anny, gdzie zwiedzimy  Muzeum Czynu Powstańczego oraz sanktuarium i amfiteatr.
Potem przejedziemy do Świętochłowic do Muzeum Powstań Śląskich.
Na koniec Katowice - Pomnik Powstań Śląskich.
W Katowicach przewidziany jest czas wolny.

Cieszyńscy Piastowie

Zapraszamy na kolejny wykład Jacka Cwetlera, który odbędzie się 29.04.2019 w Piwnicy Muz, o godzinie 18:30. Tym razem Kol. Jacek Cwetler przeniesie nas w czasy dynastii Piastów cieszyńskich. od Mieszka I Cieszyńskiego do Elżbiety Lukrecji. Informacja od autora wykładu:Wraz ze śmiercią króla Kazimierza Wielkiego kończy się panowanie dynastii Piastów na polskim tronie, ale Piastowie jeszcze panują przez wiele wieków w księstwach powstałych po rozbiciu dzielnicowym np. na Śląsku czy Mazowszu. Jedną z najdłużej panujących była linia cieszyńska - 1290 -1653. To też historia Czechowic, Dziedzic i Żebraczy, które znajdowały się na północnych rubieżach Księstwa Cieszyńskiego, a ich mieszkańcy byli podanymi cieszyńskich władców.

Spotkanie ze Stanisławem Pastuszką

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panem Sławomirem Pastuszką, które odbędzie się w dniu 15.04.2019 o godz. 18:30 w Piwnicy Muz. Jest to spotkanie z autorem książki "Cmentarz Żydowski w Czechowicach-Dziedzicach", który przybliży zebranym obecną sytuację cmentarza oraz zapozna z jego ciekawą historią.

Światło na fali

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Janusza Chmielniaka z cyklu "Zaginione światło", który zostanie przeprowadzony w dniu 08.04.2019, początek o godzinie 18:30 w Piwnicy Muz.
Tytuł: Światło na fali
Czyli: Urządzenia oświetleniowe stosowane w dawnych jednostkach pływających.
Krótka informacja od autora wykładu: Jak w każdym miejscu na ziemi, gdzie żyli ludzie, także i na statkach niezbędne było oświetlenie. Było ono nie tylko bardzo przydatne, lecz wręcz niezbędne. Od światła zależało bezpieczeństwo statku i życie załogi. Najważniejszymi ze świateł są lampy nawigacyjne. Muszą być stosowane zgodnie z międzynarodowymi przepisami, co ma zapobiegać katastrofom na morzu i innych akwenach żeglownych. Lamp na statkach używano wszędzie. Świeciły podczas szorowania pokładu i w mesach oficerskich. Oświetlano nimi ładownie i kajuty marynarzy. Płonęły podczas szycia żagli i picia rumu.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim

Zapraszamy na spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim, lotnikiem i kosmonautą, które odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00 w czechowickim "Dworku Eureka", przy ul. Prusa 64. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki autorstwa generała "Ciężar nieważkości: opowieść pilota-kosmonauty" wydanej przez: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009.