Poczta lokalna DZIEDZICE
Bezpośrednio po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkie urzędy pocztowe na terenie całego kraju nadal posługiwały się obcymi (używanymi przez zaborców) znaczkami oraz stemplami dziennymi - datownikami. Stan ten trwał do 27 stycznia 1919 roku kiedy to Ministerstwo Poczt i Telegrafów wprowadziło do obiegu znaczki z symbolami polskimi i napisem POCZTA POLSKA.
Jednakże z braku waluty państwowej znaczki dla Śląska Cieszyńskiego i byłych terenów zaboru austriackiego wydrukowano w walucie koronowo-halerzowej, zaś dla pozostałych terenów, po byłym zaborze pruskim - w walucie markowo-fenigowej. Były to w zasadzie te same znaczki różniące się tylko kolorami. W późniejszym okresie znaczki markowo-fenigowe wprowadzono na terenie całego kraju zgodnie z przyjętą wówczas taką właśnie walutą państwową.
Jednak zanim to nastąpiło, na obcych znaczkach - niemieckich i austriackich umieszczano nadruki polskie. Oprócz oficjalnych, urzędowych wydań tych znaczków wiele urzędów pocztowych wprowadziło swoje własne nadruki. Były to tzw. znaczki poczt lokalnych.
Urząd pocztowy w Dziedzicach, wzorem innych placówek pocztowych, również wprowadził takie nadruki. Było to spowodowane przejściowym brakiem znaczków o potrzebnych wówczas nominałach. Na przełomie roku 1918/1919 lub raczej na początku roku 1919 wprowadzono do obiegu używane dotychczas znaczki austriackie o nominałach 40 i 50 heller z polskimi napisami 20 halerzy i 25 halerzy. Nadruki te wykonano stemplem gumowym i fioletowym tuszem. Nadruk 20 halerzy wykonano na znaczku 40 heller w ten sposób, że w górnej części znaczka był on prawidłowy, zaś w dolnej części odwrócony. Analogicznie wykonano nadruk 25 halerzy na znaczku o nominale 50 heller. Następnie, w zależności od potrzeb, znaczki te rozcinano w poprzek i z jednego znaczka o wartości 40 heller otrzymywano dwa znaczki po 20 halerzy, zaś ze znaczka 50 heller - dwa znaczki po 25 halerzy. Były to wówczas popularne nominały używane do listów, kart pocztowych i skartów. Dodatkową zaletą tych znaczków była możliwość stosowania różnych kombinacji nominałowych przy opłatach przesyłki. Mogły też być używane łącznie ze znaczkami austriackimi, co widać na załączonym przykładzie z dnia 17 stycznia 1919 r. Używanie tych znaczków trwało jednak bardzo krótko. Obecnie są one obiektem poszukiwań filatelisycznych, zaś ich posiadanie powodem do dumy. Niestety, egzemplarze spotykane dziś "okazyjnie" w handlu to najczęściej fałszerstwa, chociaż i one bywają ciekawe.
Jerzy Giza
Znaczki te zarejestrowano w:
1. Fischer - Katalog Polskich Znaków Pocztowych, tom II, s. 14, rozdział Poczty lokalne 1918 - 1919 jako Dziedzice 1 i 2.
2. Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych Ziem Polskich, tom I, s. 219.
Dwujęzyczny stempel dzienny widoczny na załączonym wycinku został określony jako typ VIII Bh.
2. Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych Ziem Polskich, tom I, s. 219.
Dwujęzyczny stempel dzienny widoczny na załączonym wycinku został określony jako typ VIII Bh.
Jerzy Giza