Obraz "Dom Robotniczy"

Obraz przedstawiający „Dom Robotniczy” namalował w 1970 roku Bogusław Maria Boba (Colin). To właśnie robotnicze środowisko Czechowic, w 1921 roku powołało Stowarzyszenie „Dom Robotniczy”, którego celem było  wybudowanie placówki kulturalno-oświatowej.
 
 Dom Robotniczy oddano do użytku 2 marca 1924 roku. W jego murach działało: kino „Świt”, amatorski zespół teatralny, chór, zespół mandolinistów, sekcja gimnastyczna Stowarzyszenia „Siła”, dwie biblioteki. W pomieszczeniach Domu Robotniczego znalazły również lokum: Polska Partia Socjalistyczna-Lewica, Robotnicze Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Siła”, Robotniczy Klub Sportowy „Młot”, Związek Narodowy Chemików, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek przejęli Niemcy. Po wyzwoleniu w 1945 roku Dom Robotniczy podjął na nowo działalność. Tutaj odbył się 11 lutego 1945 roku wiec, na którym wybrano Tymczasową Gminną Radę Narodową. Od 1946 roku zaczęło ponownie działać kino „Świt”. W połowie lat 60-tych XX wieku, ze względu na zły stan techniczny budynku placówkę zamknięto. Podjęto prace remontowe (1973-1975), ale faktycznie realizowano nową inwestycję. Stare mury, fundamenty rozebrano i zbudowano nowe. Nowa placówka otrzymała nazwę Miejski Dom Kultury. Zmienił się również jej wygląd, który w niczym nie przypominał dawnego Domu Robotniczego.
W 2008 roku rozpoczęto przebudowę MDK. Jego obecny wygląd to ukłon w stronę tradycji i historii. Elewacja frontowa nawiązuje do wizerunku przedwojennego Domu Robotniczego.
Teraz kilka słów o autorze obrazu. Bogusław Maria Boba (Colin) uprawia malarstwo, grafikę warsztatową, scenografię i projektowanie przestrzenne. Swoje prace wystawia w kraju i zagranicą. Jest zdobywcą wielu nagród. W katalogu wydanym przez American Biographical Institue napisano o nim:„W swojej twórczości permanentnie walczy o suwerenność ducha, godność człowieka, piękno formy.”
 
Obraz