VI Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych

VI Powiatowy Zjazd Towarzystw RegionalnychW Buczkowicach, 2 października 2010 r. odbył się VI Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych. Na tym spotkaniu nasze Towarzystwo reprezentowali: przewodniczący Erwin Woźniak oraz członkowie Zarządu Barbara Pająk i Andrzej Jarczok. Zjazd odbył się w pięknie odnowionej sali „Sokolni” w Buczkowicach pod patronatem starosty bielskiego Andrzeja Płonki. Głownymi organizatorami Zjazdu było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda” oraz wójt gminy Buczkowice Józef Caputa.
Spotkaniu towarzyszyło następujące motto:

„Ojczyzna nic inszego nie jest, tylko miejsce ojczyste,
gdzie ociec zostawał, na którym synów i córki narodził
i zaiste im wychowanie dał...”
Andrzej Komoniecki

Program zjazdu był następujący:
900 – 1000 – Przyjmowanie delegacji oraz gości Zjazdu. Zwiedzanie wystawy.
1000 – 1030 – Otwarcie Zjazdu, przywitanie delegacji i gości, powołanie Kapituły, komunikaty organizacyjne – wprowadzenie do tematyki Zjazdu, słowo o „Zagrodzie”.
1030 – 1050 – Prezentacja gminy.
1050 – 1135 – „Bogactwo kultury pogranicza wartością czy problemem” – referat wiodący
1140 – 1200 – Euroregion Beskidy potencjalnym partnerem Towarzystw Regionalnych.
1200 – 1300 – Dyskusja plenarna.
1300 – 1400 – Program artystyczny.
1400 – 1430 – Podsumowanie obrad. Przyjęcie uchwały. Zamknięcie Zjazdu.
1445 – Wspólny posiłek.

Wszystkich gości w drzwiach „Sokolni” witał prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Zagroda” Józef Stec i wspaniała góralska kapela. Otwarcia Zjazdu dokonali wspólnie: starostwa bielski Andrzej Płonka oraz wójt gminy Buczkowice Józef Caputa. Przemawiała także posłanka do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik. Uczestnicy spotkania wraz z chórem odśpiewali pieśń zjazdową pt. „Ojcowski dom”, której słowa napisał Jan Kubisz. Nasze Towarzystwo spotkało duże wyróżnienie, gdyż przewodniczącym Kapituły Zjazdu został wybrany Erwin Woźniak. Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie, za co jesteśmy im wdzięczni. Jesteśmy również pod wielkim wrażeniem sprawności organizacyjnej oraz dokonań Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Zagroda”. W przyszłym roku działacze towarzystw regionalnych spotkają się na kolejnym już VII Zjeździe w Wilamowicach.