Kolejna książka

Kolejna książka wydana staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic:

Boboliki, czyli pamiątki po św. Andrzeju Boboli.
W 80 rocznicę przywiezienia relikwii świętego do Polski.

Dziś na świecie zbiera się i kolekcjonuje wszystko, od "cudów" przyrody i natury po wytwory ludzkich rąk  i jego myśli. Miliony muzeów, galerii, skansenów, kościelnych, przemysłowych, wojskowych, państwowych i prywatnych, oferuje możliwość obejrzenia niesamowitych kolekcji. Są także muzea wyjątkowe, nietuzinkowe, które powstają powoli, po cichu, ale z ogromną żarliwością i pasją jego twórców. Do takich, należy kolekcja,  stworzona i zgromadzona przez p. Jerzego Gizę, a  poświęcona św. Andrzejowi Boboli. Świętym zainteresował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy pojawiła się propozycja, aby właśnie on został patronem Czechowic-Dziedzic. "... okazało się wtedy że ciekawych śladów i pamiątek związanych ze świętym Andrzejem Bobolą jest sporo"- wspominał Jerzy Giza, na łamach "Gościa Niedzielnego". Wtedy zaczęła się jego wielka życiowa przygoda, zbieranie "bobolanów", "bobolików", zwłaszcza tych, które związane są z Czechowicami i Dziedzicami.

Kolekcjoner rozpoczął swoją przygodę ze świętym od zapoznania się z literaturą o nim oraz od rozmów z  żyjącymi świadkami wydarzenia, z 11 czerwca 1938 roku, kiedy to przywieziono jego relikwii do Polski. Tak go to wciągnęło, że do dziś zgromadził ponad 700 eksponatów. Kolekcja poświęcona świętemu, jest klasycznym "muzeum domowym", a mieści się w domu p. Jerzego.  Jest to zapewne jedyne tego typu , prywatne, muzeum  na świecie. Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą: stare obrazki z relikwiami świętego (opatrzone stemplami Towarzystwa Jezusowego), stare pocztówki (np. zbiór 16 rycin kardynała Augustusa Bea, z 1938r.), srebrne medale, numizmaty, obrazy, medaliki z 1938r., które były "wybite" z okazji powrotu relikwii świętego do Polski (znalezione na terenie czechowickiego klasztoru OO Jezuitów, podczas prac remontowych), rzeźby, prace plastyczne autorstwa uczniów czechowickich szkół z konkursu na wiedzę o patronie miasta, z 1999r.  (wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik, w tym origami). O wszystkim tym oraz o wielu innych ciekawostkach związanych ze świętym Andrzejem Bobolą oraz o unikalnej kolekcji,  możecie Państwo przeczytać w publikacji, autorstwa Tomasza Rotha "Boboliki z kolekcji Jerzego Gizy" która właśnie ukazała się staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
Ze wstępu książki.

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA W SIEDZIBIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ CZECHOWIC-DZIEDZIC (UL. NIEPODLEGŁOŚCI 42) ORAZ w KSIĘGARNI NA LESISKU W CENIE 25,00ZŁ.

Polecamy
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic