• Październikowa wycieczka po Beskidzie Śląskim

Październikowa wycieczka po Beskidzie Śląskim

Pod koniec października br., wybierzemy się na wycieczkę po naszej okolicy: Rudzica, Ustroń, Istebna i Koniaków.
Termin: 28 październik 2023r., wyjazd o 8:00 spod MDK Czechowice-Dziedzice (powrót ok. 20:00).
Ilość miejsc: 45.
Koszt, 120,00 zł/osoby (60,00 zł zbiera przewodnik w autokarze).
Zapisy od 29 września 2023 roku, w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
 
Program wycieczki:
Wyjazd spod Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, o godzinie 8:00.
 
1/ Rudzica - Galeria Autorska  "Pod strachem polnym " Floriana Kohuta
Galeria „Pod strachem polnym” to miejsce unikalne na mapie całej Polski. Choć jej główną funkcją jest prezentacja dorobku artystycznego malarza, specjalizującego się w malarstwie plenerowym – Floriana Kuhuta, to zasłynęła ona ze strachów polnych. Poza faktem, iż artysta na swoich obrazach najczęściej przedstawia strachy polne wkomponowane w naturalny pejzaż, to obok galerii znajduje się mini skansen, z kolekcją strachów, a co roku, w ostatnią niedzielę maja odbywa się wielkie święto Rudzicy – Dzień Stracha Polnego. Tradycja ta kontynuowana jest już od ponad dwudziestu lat, od 1991 r. Barwny korowód, koncerty i atrakcje towarzyszące przyciągają miłośników regionalnego folkloru, dzięki czemu impreza organizowana wspólnie przez galerię i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, cieszy się niesłabnącą popularnością. Jakie są te strachy, które tak aktywnie działają już dzisiaj chyba tylko w Rudzicy? Niegdyś były one nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu, dziś powoli przechodzą na emeryturę, wyparte przez nowoczesne urządzenia. Te rudźickie są zbudowane z patyków i starych szmat, inne mają niemal nowe ubrania, jedne zamiast głowy mają tylko kij, inne, piłki i kapelusze. Im więcej mają w sobie fantazji, tym lepiej, konkurują przecież ze sobą co roku w konkursie na „Najciekawszego stracha polnego”. Przy samej galerii Kohuta tych strachów jest całe mnóstwo, a najstarsze z nich mają już ponad 20 lat. Niektóre, jak mówi artysta, „poumierały – stały na zewnątrz i warunki atmosferyczne je w końcu wykończyły, niektóre jeszcze się trzymają, tacy 18-letni weterani…”. Ciągle ich przybywa i są wśród nich okazy oryginalne, jak np. strach Antek-budowlaniec, czy strach-kawaler – zrobiony przez długoletniego kawalera, który w końcu się ożenił. Galeria „Pod strachem polnym” to niewątpliwie miejsce, które trzeba zobaczyć. Niezapomnianych przeżyć dostarczy nie tylko spotkanie z profesjonalnym malarstwem plenerowym, ale również jedyne w swoim rodzaju spotkanie ze strachami polnymi. To coś, czego nigdzie indziej nie ma!
2/ Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej
Prywatne muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce. Obecnie prowadzone jest przez jego żonę, Cecylię. Placówka zlokalizowana jest w domu, który Jerzy Kukuczka kupił od swojej rodziny w latach 80-tych ubiegłego wieku,  na terenie przysiółka Istebna Wilcze. Powstała w 1996, w siedem lat po jego śmierci na stokach Lhotse. Obecnie w Izbie eksponowane są pamiątki po himalaiście: fotografie z wypraw, sprzęt wspinaczkowy, medale i odznaczenia oraz książki.
3/ Muzeum i galeria Rodziny Konarzewskich w Istebnej na Buczniku
Prywatne muzeum położone w Istebnej, na terenie osady i kolonii artystycznej Bucznik Poświęcone jest twórczości Ludwika Konarzewskiego seniora (1885-1954), jego syna Ludwika Konarzewskiego juniora, małżonce Ludwika-juniora - Joannie Konarzewskiej, oraz kilku innym członkom rodziny. Zwiedzający mogą poznać historię rodziny, dzieje założenia w latach dwudziestych XX wieku muzeum oraz formy kolonii artystycznej i kulturalnej (warsztatów rzemiosła artystycznego, pensjonatu „Bucznik” i ich historii), jak i prywatnej kaplicy pw. NMP Królowej Korony Polskiej. Opowieść jest bogato ilustrowana pamiątkami po kompozytorze Stanisławie Konarzewskim, malarskimi i rzeźbiarskimi dziełami Ludwika Konarzewskiego-seniora i Ludwika Konarzewskiego-juniora, obrazami i grafikami Joanny Konarzewskiej, ceramiką artystyczną Marii Konarzewskiej-Wszołek, a także pracami z zakresu tkactwa artystycznego, wykonanymi przez Jadwigę Konarzewską-Patykiewicz. Po zachowanej do dnia dzisiejszego kaplicy pw. NMP Królowej Korony Polskiej oraz galerii oprowadzają członkowie rodziny Konarzewskich.
4/ Muzeum Koronki  Izba Pamięci Marii Gwarek w Koniakowie.
Muzeum położone na terenie przysiółka Szańce. Placówka powstała w 1962 roku, po śmierci Marii Gwarek. W muzeum można zobaczyć części ubioru oraz przedmioty wykonane z koronki. Są wśród nich m.in. czepce,  chusty, kryzy, kołnierzyki, zdobienia bielizny pościelowej, firanki, serwetki na półki, a nawet damska bielizna (stringi). Jednym z eksponatów jest niedokończona serwetka z nici chirurgicznych, wykonywania przez Marię Gwarek dla brytyjskiej królowej Elżbiety II. Koronczarstwo koniakowskie zostało wpisane na krajową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2017 roku.
5/ Muzeum Dobrych Myśli w Ustroniu.
Pierwszego misia którego dostał rozpruł kiedy był dzieckiem, bo chciał wiedzieć co jest w środku, okazało się, że niestety tylko trociny, a miś mimo późniejszej reanimacji czyli zszycia przez babcię już nie wyglądał tak samo, więc był płacz. Ciotki babcie, znajomi… Wszyscy zaczęli przynosić mu miśki na pocieszenie na każdą okazję i tak zaczęło się życie z misiami. Misie zaczęły wypełniać najpierw pokój małego Bruna, a później dom rodziców, na koniec były już wszędzie. Dlatego trzeba było znaleźć dla nich nowy dom, to dobre miejsce znalazło się w budynku dworca kolejowego na stacji USTROŃ i zostało nazwane Dworzec Dobrych Myśli.
- Misiów w kolekcji jest około 11 000 i każdy ma swoją historię, pan Bruno potrafi o nich opowiadać w nieskończoność, więc miejcie to na uwadze planując wizytę, jest ryzyko, że spędzicie tu więcej czasu niż zakładacie,
- Najstarszy miś ma 120 lat, najmniejszy (i to jest miś najmniejszy w Polsce) – 2 mm i wykonany jest ze złota, największy (można go przy dobrej pogodzie spotkać przed budynkiem dworca) – aż 10 metrów!
- Można tu zobaczyć misie ze wszystkiego z czego tylko można zrobić misia (nawet ze słomy, szkła, metalu, kamienia czy porcelany), misie znane z historii, bajek, filmów, literatury, misie do jedzenia, misie do tulenia, misie na talerzach i kubkach oraz inne gadżety z misiami…
- Uśmiech na twarzy wywołuje kolekcja obrazów „MALARSTWO PRZEZ TYSIĄCLECIA” – pastisze od naskalnych rysunków aż po współczesność. Obrazy mniej i bardziej znanych artystów wzbogacone zostały o jakiś element misiowy – i tak mamy tu Słoneczniki van Gogha z misiem zerkającym zza wazonu albo Damę nie z gronostajem, a misiem;) Oprócz imponującej kolekcji misiów znajdują się tutaj kolejne dwie, nie mniej imponujące:
 Miniaturowe krawiectwo artystyczne: 600 lalek typu Barbie prezentuje unikatowe i jedyne w swoim rodzaju misternie zdobione kreacje.
Projektantką tej miniaturowej mody jest pani Anita Michałowska,
Lalki świata w strojach regionalnych – w szklanych gablotkach jest ich ok. 1700. Niezwykłą podróż po różnych krajach i kontynentach mamy dzięki zaprezentowanej tu kolekcji mamy i córki – Ewy i Jagody Liszki.
Całość uzupełnia kolekcja miniaturowych obrazków o tematyce misiowej oraz wystawa herbów miast, które szczycą się posiadaniem herbu z niedźwiedziem.
Garść informacji praktycznych... Dworzec Dobrych Myśli istnieje od 29 maja 2021 roku, znajdziecie go w Ustroniu przy ul. Dworcowej 4. Na miejscu działa mała kawiarenka z ciepłymi i zimnymi napojami & ciastem, jest także imponujący zbiór misiowych pamiątek, które można kupić – jak żyję nie widziałem nigdzie tak rozbudowanego kącika z pamiątkami.
 
Czas wolny w Karczmie pod Ochodzitą, w Koniakowie.

Zapraszamy
Anna Wlazło i Jacek Cwetler

Po kliknięciu w "Czytaj dalej" plakat informacyjny