• Wieczór autorski Zbigniewa Rokity - laureata Nagrody Literackiej NIKE - 2021

Wieczór autorski Zbigniewa Rokity - laureata Nagrody Literackiej NIKE - 2021

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach zapraszają na wieczór autorski Zbigniewa Rokity, autora książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", laureata tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE.

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2022 roku, o godzinie 17:00, w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej(ul. Paderewskiego 2).
Wstęp wolny.
Liczba uczestników ograniczona - zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowie dot. ograniczeń związanych z epidemią.

Kilka informacji o bohaterze wieczoru:
Zbigniew Rokita, gliwiczanin, rocznik 1989 – polski dziennikarz i reporter. Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Publikował m.in. w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku" oraz w "Gazecie Prawnej". W latach 2012-2018 był redaktorem dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia". Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). W 2021 roku Zbigniew Rokita został laureatem Nagrody Literackiej Nike, za książkę Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Autor otrzymał nagrodę podwójnie – decyzją jury oraz czytelników. W laudacji autorstwa Tadeusza Nyczka, członka kapituły Nagrody Literackiej Nike, wybór reportażu Rokity uzasadniono: „Kajś dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”. Jego książka „Królowie strzelców” została przetłumaczona na język ukraiński (tłum. Ołeksij Czupa). Została także wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu (reż. Piotr Ratajczak, scen. Piotr Rowicki). W 2021 roku zadebiutował także jako twórca teatralny – w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się prapremiera jego sztuki Nikaj w reżyserii Roberta Talarczyka.
Publikacje:
Rzeczpospolita atlantycka. Jan Nowak-Jeziorański (red.), Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2014.
Na końcu języka, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2015,
Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018,
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

 

Po kliknięciu w "Czytaj dalej" skan plakatu informacyjnego