• Wojenny pamiętnik

Wojenny pamiętnik

Do zbiorów Izby Regionalnej, dzięki Janowi Dastychowi, trafił unikalny eksponat. Pamiętnik wojenny z czasów I wojny światowej. Został zakupiony przez Pana Jana na aukcji internetowej w Wielkiej Brytanii i przekazany do czechowickich zbiorów. Serdeczne podziękowania za tak wspaniały dar.
Pamiętnik " Kriegs-Erinnerungen aus dem WeltKriege 1914-1917", to rodzaj albumu-pamiętnika prowadzonego przez Richarda Schlosera, w okresie I wojny światowej.
Pamiętnik, bogato zdobiony pocztówkami i znaczkami pocztowymi, zawiera wpisy kolegów frontowych lub kolegów z lazaretu wojskowego. Pierwsze wpisy pochodzą z okresu pobytu Schlosera w Dziedzicach (najprawdopodobniej w lazarecie wojskowym), następnych dokonano w Bielsku, kiedy ich właściciel znalazł się tam po opuszczeniu lazaretu. Wszystkie wpisy pochodzą z marca 1917 roku. Być może Richard Schloser, mieszkał w Bielsku, a może trafił do bielskiego szpitala na dalsze leczenie lub do aresztu.
Na pocztówkach znajdują się portrety austriackiej rodziny cesarskiej, m.in Cesarz Franciszek Józef, Cesarz Karol I Habsburg, książę Józef Ferdynand oraz marszałkowie i generałowie armii niemieckiej. Na pocztówkach są także prezentowane sceny bitewne, wojenne operacje, parady, groby wojenne oraz wojenna propaganda.
Rzadkość absolutna.

Poszukujemy informacji o właścicielu pamiętnika i jego wojennych i powojennych losach.
Jeśli ktoś z Państwa mógłby pomóc w tej sprawie to proszę o kontakt z Izbą Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach albo z Towarzystwem Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.


Skany zdjęć są własnością Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach i Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Po kliknięciu w "Czytaj dalej" skany kilku zdjęć