Emil Buchta - silny i spełniony w życiu - pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

W dniu dzisiejszym (24.03.2021) pożegnaliśmy naszego przyjaciela i wieloletniego członka Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Od kilku lat choroba nie pozwalała mu opuszczać domu, jednak sportowe życie i wieloletnie treningi oraz kochająca i wspierająca rodzina, dawały mu siłę do życia. Smutna wiadomość dotarła do nas we wtorek 16 marca br. Będziemy tęsknić, ale w naszej pamięci pozostanie już na zawsze. Teraz piłka nożna, którą tak bardzo kochał i która dała mu szczęście, będzie mu towarzyszyła na niebiańskich boiskach.

Anna Wlazło - Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

W ostatnim artykule z cyklu „Historyczne ciekawostki”, który ukazał się na łamach czecho.pl w dniu 14.03.2021, tak opisuje naszego bohatera, kustosz Izby Regionalnej - Jacek Cwetler:

„Nestor czechowickiej piłki nożnej, człowiek legenda, piłkarz, sportowiec, trener, twórca szkółki piłkarskiej, wychowawca dziesiątków pokoleń młodzieży, człowiek zasad Fair Play, autor książek o dziejach sportu w Czechowicach i Dziedzicach.”

To tylko kilka słów, które w bardzo szczególny sposób przybliżają nam postać Emila Buchty. Artykuł dostępny tutaj. (Link do artykułu z czecho.pl z 14.03.2021).

Na zdjęciu Franciszek Buchta i Emil Buchta - 1978 r. (Własność: R.Tekieli)

Źródła : artykuł J.Cwetlera oraz materiały z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic