• Namioty tureckie - druga wycieczka w październiku

Namioty tureckie - druga wycieczka w październiku

Serdecznie zapraszamy na drugą w październiku wycieczkę, tym razem do Krakowa.

24 października 2020, o godzinie 8:00 wyjazd na wystawę "Namioty tureckie" na Zamku Królewskim na Wawelu.

Namioty tureckie.
Unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu. Autentycznie największy, tego rodzaju zbiór, w europejskich muzeach.
Bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwane ruchomymi pałacami Orientu. Po długoletniej i kompleksowej konserwacji Wawel prezentuje namioty tureckie i inne obiekty tworzące bogatą Galerię Sztuki Wschodu.
 
Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy; w tym dywany i makaty. Te ostatnie – tworzone z jedwabiu i kobierce modlitewne oraz barwna ceramika z Izniku przywołują atmosferę wschodnich wnętrz mieszkalnych. Zobaczymy też bogatą kolekcję militariów (w tym sztandary stanowiące największy zbiór w Europie) obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. Technika wykonania obiektów; wspaniałe dekoracje ceramiki, broni, czy też rzędów końskich, wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami świadczą o niezwykłym kunszcie tureckich rzemieślników. Dzieła sztuki ukazują także silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.
Potem  wizyta w Muzeum Mahggha, Instytut Sztuki Japońskiej - zwiedzamy wszystkie wystawy stałe i czasowe.
A na Koniec wizyta w Muzeum - Dom Jana Matejki , na ul Floriańskiej.
Powrót ok. 20:00
 
Bilety wstępu - 50,00 zł/os. Pieniądze za wejściówki do muzeów będzie zbierał przewodnik w autobusie.
Ilość miejsc- 30 osób
Zapisy w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice.
 
Plakat po kliknięciu "WIĘCEJ"