Wystawa "Architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym”
Zapraszamy na Wystawę
"Architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym”
Wystawa „Czechosłowacka i polska architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym / Československá a polská architektura na Tĕšínském Slezsku v meziválečném období” to unikalna opowieść o architekturze dwóch krajów skupiającej się na jednym terenie. Archiwalne fotografie pokazują splendor, urodę oraz wysoką jakość artystyczną gmachów użyteczności publicznej, które powstały po polskiej i po czeskiej stronie. Możemy podziwiać wybrane gmachy urzędów, szpitali, kościołów, osiedli mieszkaniowych, kamienic oraz willi, z towarzyszeniem polsko-czeskich opisów.
Ekspozycja powstała w ramach projektu wydawnictwa Ducatus Tesinensis zrealizowanego przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Jego integralną częścią, oprócz wystawy, jest bogato ilustrowany dwujęzyczny album pod tym samym tytułem. Autorami są Mariusz Makowski i Przemysław Czernek, którzy od wielu lat prowadzą badania nad dziedzictwem Śląska Cieszyńskiego. Przemysław Czernek jest historykiem sztuki i pracownikiem Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, a Mariusz Makowski (1958-2019) był historykiem, działaczem społecznym, prezesem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i kustoszem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Zgromadzony materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Ziemskiego w Opawie, Towarzystwa Miłośników Czechowic-Dziedzic, kilku innych instytucji oraz osób prywatnych.
Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie prezentujące budynki, z okresu międzywojennego, znajdujące się na terenie naszego miasta.
Organizatorzy:
Biblioteka Śląska w Katowicach
Dział Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach
MDK Czechowice-Dziedzice
Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach
Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii MDK Czechowice-Dziedzice
Termin: 04 - 30 wrzesień 2020
Wernisaż; 04 wrzesień 2020r., o godzinie 17,00.
Wstęp wolny!
Szczegóły również na plakacie :)