Złota odznaka Za opiekę nad zabytkami dla Erwina Woźniaka.

Na sesji czechowickiej Rady Miejskiej, 24 stycznia br. odznaczono wieloletniego kustosza Izby Regionalnej i byłego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Erwina Woźniaka. Prestiżową nagrodę – złotą odznakę Za opiekę nad zabytkami przyznał na wniosek członków Towarzystwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, który przedstawił sylwetkę nagrodzonego. Erwin Woźniak urodził się w Bestwinie 8 września 1936 roku jako jeden z siedmiorga dzieci Władysława i Weroniki z domu Grygierzec. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Kaniowie, potem w Bestwinie, a następnie uczył się i zdał egzamin dojrzałości w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka w Bielsku-Białej. Dalsze kształcenie otrzymał na krakowskim Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w zakresie historii. Po powrocie w rodzinne strony pracował jako nauczyciel historii, wychowania obywatelskiego, języka angielskiego i rosyjskiego w Szkole Podstawowej nr 4, jako historyk w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie, w Ośrodku Metodycznym, wizytator oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8. Pracował również w Zasadniczej Szkole zawodowej („w Lasku”), w Zespole Szkół Zawodowych „Indukta” w Bielsku-Białej oraz w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Bielsku-Białej. Przez cały czas pracy zawodowej stale się kształcił będąc równocześnie aktywnie zaangażowanym w poprawę jakości kształcenia uczniów na terenie całego regionu. Pracował nad wieloma inicjatywami społecznymi pracując przez wiele dekad na rzecz mieszkańców Czechowic-Dziedzic i okolic m.in. jako: przewodnik, organizator wyjazdów i kolonii,       wykładowca Uniwersytetu Powszechnego (w świetlicy Walcowni Metali), członek Społecznego Komitetu Upiększania Miasta. Od 1991 roku do 2016 pracował w Miejskim Domu Kultury jako kustosz Izby Regionalnej. Od 1992 do 2016 był przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Erwin Woźniak jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu pozycji książkowych opisujących historię naszego regionu.

Złotą odznakę Za opiekę nad zabytkami wręczył Erwinowi Woźniakowi burmistrz Marian Błachut. Podkreślił przy tym nienagannie układającą się współpracę z panem Woźniakiem oraz fakt, że zawsze służył on radą i pomocą. Następnie głos zabrał obecny kustosz Izby Regionalnej i przewodniczący Towarzystwa Jacek Cwetler: „Dorobek pana Erwina Woźniaka jest tak ogromny, że wypełniając wniosek o przyznawane dzisiaj odznaczenie, zabrakło rubryk w formularzu. (…) Jest pomysłodawcą i i współautorem ‘Słownika biograficznego’, pozycji unikatowej, która w pionierski sposób zadbała o przywrócenie do powszechnej pamięci zasłużonych mieszkańców naszej gminy”. Na końcu podniosłej uroczystości zabrał głos Erwin Woźniak przypominając, że początki czechowickiego regionalizmu sięgają początku XX w. Przywołał działalność ks. J. Londzina i ks A. Macoszka oraz pierwszą wystawę ludoznawczą, która została zaprezentowana na naszych terenach już w pierwszych latach ubiegłego stulecia. Podkreślał znaczenie dziedzictwa naszej małej ojczyzny zarówno w kształceniu młodych uczniów jak i ważkości pamięci historycznej dla nieco starszych mieszkańców.  Podsumowując, Erwin Woźniak, podziękował współpracownikom i przyjaciołom oraz jeszcze raz podkreślił zasługi swoich poprzedników. Gratulację przyjął zarówno od czechowickich radnych jak i członków Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Więcej zdjęć na stronie UM >>>