Urbarz
Urbarz gminy Czechowice, należącej do hrabiego Andrzeja Renarda został oficjalnie ogłoszony i zatwierdzony przez Cesarsko-Królewską Nadworną Komisję Urabrialną w Bielsku dnia 17 maja 1770 roku.
Modrzewiowe drzwi pochodzące z kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach
Modrzewiowe drzwi pochodzące z kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach są świadectwem prawie 600-letniej historii naszej miejscowości.
Skrzynia posażna
Skrzynia posażna inaczej trówła zajmowała poczesne miejsce wśród domowych mebli.
Kobylica
To drewniane urządzenie zwane również koniem służyło do wytwarzania drewnianych narzędzi.
Zastawa stołowa firmy Rosenthal (niekompletna).
Porcelanowa zastawa firmy „Rosenthal” była własnością rodziny Zipserów.
Żelazka
Odświętny strój cieszyński, szczególnie kobiecy, wyróżniał się elegancją. Strój kobiecy utrzymał się u nas do lat 60-tych XX wieku. Strój męski zniknął wcześniej, a wyparł go także elegancki, ale łatwiejszy w noszeniu strój mieszczański. Eleganckie odzienie wymagało prasowania, stąd prawie w każdym domu były żelazka.
Zestaw kawowy z przełomu XIX i XX wieku.
Picie prawdziwej kawy, smacznej i aromatycznej upowszechnili w Dziedzicach i w Czechowicach, na początku drugiej połowy XIX wieku inżynierowie austriaccy budujący Uprzywilejowaną Kolej Północną Cesarza Ferdynanda. Przez czas trwania budowy zamieszkiwali oni w domach bogatych dziedziczan.
Pralki z przełomu XIX i XX wieku
Utrzymanie czystości w całym domu (pomieszczeń i odzieży) było ważnym zadaniem gospodyni, pani domu. W przeszłości tylko bogate rodziny zatrudniły służące. Do prania odzieży i bielizny służyły „pralki”, które w miarę upływu lat udoskonalano.
Sztandar Towarzystwa Polek Koła IV Czechowice-Żebracz
Towarzystwo Polek było jednym z aktywniejszych stowarzyszeń działających na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1928-1937 w swoich szeregach skupiało również członkinie Towarzystwa Młodych Polek, które usamodzielniło się dopiero w styczniu 1939 roku. Towarzystwo Młodych Polek na Żebraczy było jedynym kołem istniejącym na Śląsku Cieszyńskim poza kołem w Cieszynie, które działało bardzo krótko.
Narzędzia rolnicze
Sierp i kosa to narzędzia służące do cięcia (koszenia) traw i zbóż. Starsze z narzędzi to sierp, który przez stulecia służył chłopom, zanim został zastąpiony kosą. Oba te narzędzia są do dzisiaj używane.