• Izba Regionalna
  • Ze zbiorów Izby Regionalnej

Urbarz

Urbarz gminy Czechowice, należącej do hrabiego Andrzeja Renarda został oficjalnie ogłoszony i zatwierdzony przez Cesarsko-Królewską Nadworną Komisję Urabrialną w Bielsku dnia 17 maja 1770 roku.

Czytaj dalej

Kobylica

To drewniane urządzenie zwane również koniem służyło do wytwarzania drewnianych narzędzi.

Czytaj dalej

Żelazka

Odświętny strój cieszyński, szczególnie kobiecy, wyróżniał się elegancją. Strój kobiecy utrzymał się u nas do lat 60-tych XX wieku. Strój męski zniknął wcześniej, a wyparł go także elegancki, ale łatwiejszy w noszeniu strój mieszczański. Eleganckie odzienie wymagało prasowania, stąd prawie w każdym domu były żelazka.

Czytaj dalej

Zestaw kawowy z przełomu XIX i XX wieku.

Picie prawdziwej kawy, smacznej i aromatycznej upowszechnili w Dziedzicach i w Czechowicach, na początku drugiej połowy XIX wieku inżynierowie austriaccy budujący Uprzywilejowaną Kolej Północną Cesarza Ferdynanda. Przez czas trwania budowy zamieszkiwali oni w domach bogatych dziedziczan.

Czytaj dalej

Pralki z przełomu XIX i XX wieku

Utrzymanie czystości w całym domu (pomieszczeń i odzieży) było ważnym zadaniem gospodyni, pani domu. W przeszłości tylko bogate rodziny zatrudniły służące. Do prania odzieży i bielizny służyły „pralki”, które w miarę upływu lat udoskonalano.

Czytaj dalej

Sztandar Towarzystwa Polek Koła IV Czechowice-Żebracz

Towarzystwo Polek było jednym z aktywniejszych stowarzyszeń działających na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1928-1937 w swoich szeregach skupiało również członkinie Towarzystwa Młodych Polek, które usamodzielniło się dopiero w styczniu 1939 roku. Towarzystwo Młodych Polek na Żebraczy było jedynym kołem istniejącym na Śląsku Cieszyńskim poza kołem w Cieszynie, które działało bardzo krótko.

Czytaj dalej

Narzędzia rolnicze

Sierp i kosa to narzędzia służące do cięcia (koszenia) traw i zbóż. Starsze z narzędzi to sierp, który przez stulecia służył chłopom, zanim został zastąpiony kosą. Oba te narzędzia są do dzisiaj używane.

Czytaj dalej