V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych

W sobotę 10 października 2009 roku Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic było gospodarzem V Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych. Goście przybywający na zjazd witani byli w progach nowo wyremontowanego Miejskiego Domu Kultury przez umundurowanych reprezentantów Ochotniczej Straży Pożarnej panów: Franciszka Waloszczyka i Leszka Ziębę.
V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Członkowie Towarzystwa: od lewej Franciszek Waloszczyk, Tadeusz Lutak, Leszek Zięba.

Przybywający kierowali się do Izby Regionalnej. Przygotowano tu ekspozycję zbiorów Izby oraz kolekcji członków Towarzystwa. Alojzy Biernat prezentował stare widokówki z Czechowic i Dziedzic.

Fragment kolekcji Alojzego Biernata

Jerzy Giza prezentował pamiątki z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Marian Grzywacz odznaki czechowickich i dziedzickich organizacji turystycznych, a Leszek Zięba medale dowódców Powstania Warszawskiego. Kolekcję filumenistyczną przedstawił Kazimierz Widuch.

V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Fragment kolekcji filumenistycznej Kazimierza Widucha.

Goście otrzymywali też materiały promocyjne wśród nich wydawnictwa Towarzystwa tj.: „Podania i legendy Czechowic-Dziedzic” oraz „50 lecie zorganizowanego ruchu regionalnego w Czechowicach-Dziedzicach”.

V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Reprezentant Bestwiny w stroju lackim serdecznie witany przez członków Towarzystwa. W drzwiach stoi po lewej przewodniczący Erwin Woźniak, obok Alojzy Biernat. Gościowi towarzyszą członkinie Towarzystwa po lewej Barbara Pająk po prawej Zofia Barzyk. Po lewej stronie widać również drugiego z bestwińskich gości.

Po wizycie w Izbie Regionalnej uczestnicy zjazdu udawali się na widownię Miejskiego Domu Kultury gdzie o godzinie 10 00 odbyło się uroczyste otwarcie zjazdu. Dokonali go wicestarosta bielski Mirosław Szemla i burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. W imieniu starosty bielskiego Andrzeja Płonki odczytano list skierowany do uczestników zjazdu, dziękujący za pracę na rzecz małej ojczyzny. Wśród gości obecni byli przedstawiciele towarzystw regionalnych. Zaproszenie przyjęli i na zjazd przybyli regionaliści z: Bestwiny, Bielska–Białej, Buczkowic, Bystrej, Jaworza, Kóz, Międzybrodzia, Ligoty, Porąbki, Rudzicy, Zarzecza i Żywca. Gośćmi zjazdu byli również: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronowicz, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic Stanisław Kopeć, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach Andrzej Kamiński. Przybyli też przedstawiciele organizacji społecznych. ZHP reprezentowali Zdzisława Kobiela, Eugeniusz Loska, Koło Gospodyń Wiejskich-Wanda Socha.

V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Wanda Socha z Koła Gospodyń w stroju śląskim w rozmowie z gośćmi.

Licznie przybyli również członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Po uroczystym otwarciu zjazdu wystąpił chór Moniuszko, który wykonał m.in. pieśń „Ojcowski Dom”. Następnie goście wysłuchali wykładu pani dr Agnieszki Przybyły-Dumin na temat: „Mała ojczyzna w środowisku przemysłowym i jej rola w zjednoczonej Europie na przykładzie Czechowic-Dziedzic” kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna pt.: „Czechowice-Dziedzice perła Cieszyńskiej Ziemi”. W części artystycznej uczestnicy obejrzeli występ zespołu tanecznego działającego przy Miejskim Domu Kultury, Dziecięcy Zespół Regionalny z Zabrzega.

V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Dzieci z Zabrzega w wiązance tańców regionalnych

Zespół młodych śpiewaków pod kierunkiem Barbary Bielaczyc zaprezentował inscenizacje opery „Nędza uszczęśliwiona”. Występy artystyczne zakończyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ligoty.

V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych
Grupa młodych wykonawców „Nędzy uszczęśliwionej”

Gości witała i prowadziła spotkanie Jadwiga Grygierczyk.
Na podsumowanie spotkania wystąpił przewodniczący Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic Erwin Woźniak, który podsumował działalność Towarzystwa. Przewodnicząca kapituły zjazdu Waleria Owczarz zaprezentowała gościom uchwałę zjazdu o następującej treści:

Kapituła V Zjazdu Towarzystw Regionalnych
w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 10 października 2009 r.
W składzie:
Przewodnicząca: Waleria Owczarz
Członkowie: Czesław Banet, Leonard Augustyniak, Erwin Wożniak

proponuje następujące kierunki działania stowarzyszeń regionalnych:
Działalność stowarzyszeń regionalnych w różnych środowiskach, a szczególnie w nowych miastach, winna integrować lokalną społeczność, pielęgnować cenne wartości wyniesione z ojcowskiego domu i wzbogacać je o przyniesione z poprzedniego miejsca zamieszkania.
Szczególną troską otoczyć zbiory Izb Regionalnych i Muzea Regionalne stwarzając im właściwe warunki funkcjonowania.
W swej działalności większą rolę wyznaczyć młodemu pokoleniu, aktywnemu i dziś dobrze wykształconemu oraz dzieciom i młodzieży, tak aby rozumiało potrzebę przywiązania do swojej małej ojczyzny, aktywnie włączało się od najmłodszych lat do pielęgnowania tradycji ludowych i regionalnych wartości.
Konieczne jest zakorzenianie w dziedzictwie i wartościach rodzinnych, aby ochronić kulturę, polską społeczność miast i wsi przed pochopnym przejmowaniem obcych wzorów i pseudowartości.

Kapituła V Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych - po uzgodnieniu z przyszłym organizatorem regionalnego spotkania - podjęła decyzję o organizowaniu VI Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych w 2010 r. w Buczkowicach. Organizatorem Zjazdu będzie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda" w Buczkowicach.

Na zakończenie uczestnicy w nowym holu MDK wymieniali się wrażeniami przy kawie i poczęstunku. Mieli także okazję odwiedzić galerię gdzie zaprezentowano twórczość p. Rozalii i Józefa Szypułów.