VII Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych w Wilamowicach

W dniu 19 listopada 2011 roku w Wilamowicach odbyło się coroczne spotkanie towarzystw regionalnych całego powiatu bielskiego. Wilamowice to niewielka miejscowość, która od 1818 roku posiada prawa miejskie. Obecnie jest centrum gminy Wilamowice, składającej się ponadto z miejscowości: Dankowice, Pisarzowice, Hecznarowice, Stara Wieś, Zasole Bielańskie. Gospodarzem Zjazdu było Stowarzyszenie WILAMOWIANIE. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic na Zjeździe reprezentowali: Erwin Woźniak-prezes, Barbara Pająk, Andrzej Jarczok-członkowie Zarządu. Organizatorzy spotkania przygotowali bardzo ciekawy program. Zwiedziliśmy niedawno otwarte Centrum Dziedzictwa Kulturowego, w którym w części wystawowej zaprezentowano bogatą spuściznę kulturową, w tym barwne stroje ludowe. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie kościoła o imponującej architekturze neogotyckiej, wzorowanej na katedrze św. Stefana w Wiedniu, którego budowę rozpoczęto w 1923 roku. Historię parafii i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej przedstawił proboszcz ks. Prałat Michał Boguta. Całe wewnętrzne zdobienia kościoła są wyrzeźbione w drewnie łącznie z liczącymi 12,5 m wysokości ołtarzem głównym. Przez ponad 20 lat wszystkie te elementy stworzył miejscowy rzeźbiarz amator Kazimierz Danek.  Z parafii wilamowickiej wywodzi się Święty abp. Józef Wilczewski. Z kościoła udaliśmy się do świetlicy OSP, gdzie odbyły się główne obrady zjazdu. Gośćmi zjazdu oprócz władz samorządowych byli: pani europoseł Małgorzata Handzlik, starosta bielski Andrzej Płonka. Hasłem przewodnim Zjazdu było „W jedności różnorodność”, co w Wilamowicach zabrzmiało szczególnie realnie. Mieszkańcy miasteczka są potomkami osadników, którzy przybyli prawdopodobnie z terenów Flandrii i Fryzji w połowie XIII wieku. Do dzisiaj przetrwał strój regionalny oraz język, którym posługują się tylko mieszkańcy Wilamowic. Stanowi to sensację naukową i jest przedmiotem badań naukowców z całego świata. Właśnie tej różnorodności były poświęcone trzy referaty, które w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali prelegenci. Na zakończenie spotkania wystąpił Zespół Regionalny „WILAMOWICE”.

Dziękujemy organizatorom za świetnie przygotowany Zjazd i miłą wręcz rodzinną atmosferę. Kapituła Zjazdu na przyszłoroczne spotkanie regionalistów powiatu bielskiego wytypowała Szczyrk.
Barbara Pająk
Członek Zarządu