Złoty Jubileusz LMiR

We wrześniu w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone 100 leciu Ligi Morskiej i Rzecznej. W uroczystościach "wziął" udział sztandar Ligi Morskiej i Kolonialnej z Dziedzic, który pochodzi jeszcze sprzed II wojny światowej. Obecnie jest własnością Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się początkiem długiego i trudnego procesu odbudowy zrujnowanego przez zaborców i I Wojnę Światową wywalczonych w Wersalu ziem. W pierwszym rzędzie chodziło o infrastrukturę i gospodarkę, ale także o scalenia w jedną społeczność obywateli różnych państw oraz stworzenie nowej administracji cywilnej i wojskowej. Ważnym zadaniem było także zagospodarowanie rzek , które miały być kwiobiegiem polskiej gospodarki oraz skrawka Bałtyku, świerzo otwartego okna na świat. W realizację  tego właśnie zadania włączyli się natychmiast marynarze służący dotąd w wojennych i handlowych flotach okupantów. Już 1. 10. 1918 r. pod kierownictwem kontradmirała Kazimiera Porębskiego powołali Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, którego spadkobiercom jest dzisiaj – Liga Morska i Rzeczna. Mimo upływu 100 – lat od  powstania, przemian ustrojowych i społecznych, cele jakie sobie wyznaczyło są ciągle aktualne np.: „ opracowanie zasad organizacji żeglugi i portów; wyznaczenie kierunków rozwoju żeglugi śródlądowej i morskiej ; przeprowadzenie szkolenia zawodowego wśród pracowników żeglugi; popularyzacja idei żeglugi i sportów wodnych wśród społeczeństwa”. Na ten fakt zwrócił uwagę 29. 09. 2018 podczas uroczystej Mszy św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek. Zachęcił też obecnych członków LMiR do codziennej realizacji tych cełow, „gdyż jest to potrzebne i niezbędne dla istnienia i pomyślności Polski”. W „modlitwie wiernych”  Prezes Okręgu w Bielsku-Białej Edward Szpoczek w imieniu zgromadzonych wielbił Boga, dziękował za dar rzek i mórz oraz prosił o doradczą  pomoc w ich właściwym wykorzystywaniu. Z Katedry ponad 300 uczestników uroczystości przeszło w kolumnie marszowej ulicami stolicy na Zamek Królewski gdzie w głownej sali wysłuchali okolicznościowego przemówienia Prezesa Ligi Andrzeja Królikowskiego oraz listów gratulacyjnych  m.in. od  Premiera Mateusza Morawieckiego, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, I Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza, Posła na Sejm RP Małgorzaty Pępek, Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, Burmistrza Czechowic – Dziedzic Mariana Błachuta, Wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza, Wójta Czernichowa Adama Kosa, Dyr. Muzeum Fauny i Flory Moskiej i Śródlądowej w Jaworzu Barbary Szermańskiej, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Kazimiera Karolczaka itd.  W jubileuszowych uroczystościach wzięło udział 23 ligowców  reprezentujących członków SK  z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Drogomyśla, Jasienicy, Jaworza, Łodygowic i Krakowa.

Edward Szpoczek