• W Czechowicach-Dziedzicach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

W Czechowicach-Dziedzicach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

W czwartek 9 marca w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. A. Boboli. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Sobieskiego i Mickiewicza do ronda Żołnierzy Niezłomnych, gdzie Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny dokonali symbolicznego odsłonięcia tabliczki z nazwą ronda.


Uroczystości zakończyło spotkanie w sali widowiskowej MDK, gdzie prelekcję wygłosił Tomasz Gonet, pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

Następnie odbył się pokaz filmu pt. „Ziemia przemówiła”, opowiadający o losach oddziału Henryka Flame, ps. „Bartek”. Scenariusz filmu oparty jest o książkę Macieja Nowaka „Operacja Lawina. Przemilczana zbrodnia UB”, przedstawiający historię jednej z największych zbrodni komunistycznych pod kryptonimem „Lawina”, dokonanej na terenie Opolszczyzny, we wrześniu 1946 roku, na żołnierzach NSZ.

Obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych w Czechowicach-Dziedzicach towarzyszy wystawa w holu MDK, czynna do środy 15 marca. Prezentuje ona materiały i unikatowe eksponaty, związane z NSZ naszego regionu, zgromadzone przez czechowiczan - Aurelię Włoch, córkę Stanisława Włocha ps. „Lis” oraz przez członków Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - Jerzego Gizę i Leszka Ziębę.

Współorganizatorami uroczystości byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy, Izba Regionalna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

***

Od 2011 roku dzień 1 marca został w Polsce ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Historia żołnierzy, którzy nie zaakceptowali ustaleń konferencji jałtańskiej i nie złożyli broni po podpisaniu kapitulacji Niemiec, jest przedmiotem badań naukowców i budowania pamięci narodowej.

W tym duchu Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, uchwałą z dnia 18 października 2016 r. ustanowiła dla ronda położonego u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja nazwę ronda Żołnierzy Niezłomnych.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach