• Betlejemskie Światełko Pokoju

Betlejemskie Światełko Pokoju

Szanowni Państwo!
Wczoraj (11.12.2016r.)  w Krakowie na Wawelskim Wzgórzu odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju. czestniczyło w nich ponad 2 tysiące harcerzy, instruktorów, zuchów i innych gości. wiatełko na Wawel dostarczyli skauci ze Słowacji. Potem odbyła się uroczysta msza w Katedrze Wawelskiej, po której Traktem Królewskim wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na krakowski rynek. Byłem na tej uroczystości i mam Betlejemskie Światło w Izbie Regionalnej.
Wszystkich chętnych do "odpalenia" światełka zapraszamy codziennie do Izby Regionalnej z odpowiednią latarenką, lampionem, etc,  - tylko w ten sposób będziemy przekazywać ogień. Dzieci prosimy, aby po Światełko przychodziły z tylko z opiekunami lub rodzicami.
Czuwaj.
Jacek Cwetler
 
Betlejemskie Światło Pokoju – coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP „Głodówka”, Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. Czasami na zachód Niemiec i na Północ Danii.