Zwiedzanie czechowickiej Zapałkowni.

Czechowicka Fabryka Zapałek, jest obecnie jedyną tego typu firmą w Polsce. Prawie 100-letnie dzieje zakładu, miliony wyprodukowanych zapałek, unikatowe technologie produkcji i magia etykiet zapałczanych niech będą zachętą do wybrania się na zwiedzanie Zapałkowni.
Termin: 12 lipca 2019r.,
Godzina: 11.00
Zbiórka pod bramą zakładu, przy ul. Łukasiewicza o godz. 10.45
W związku z ograniczoną ilością miejsc w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice - prowadzone są zapisy.

Zebranie

Serdecznie zapraszam na ostatnie - przed wakacyjną przerwą  - zebranie  Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz wszystkich zainteresowanych co aktualnie dzieje się i co jest zaplanowane na najbliższy czas w Stowarzyszeniu), które odbędzie się w dniu 25.06.2019, o godzinie 17:30 w Izbie Regionalnej przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach.Przypominam również, że dwa dni później czyli 27.06.2019 spotykamy się z Chórem Moniuszko na corocznym spotkaniu rekreacyjno-integracyjnym. Chętnych na to spotkanie proszę o kontakt telefoniczny do dnia 30.05.2019. Składka na spotkanie czerwcowe na Mosirku - 25,00 zł od osoby.

Anna Wlazło

Wykład Jacka Cwetlera.

24 czerwca 2019r. o godz. 18:30, w "Piwnicy Muz" przy MDK Czechowice-Dziedzice odbędzie się wykład poświęcony admirałowi Krzysztofowi Arciszewskiemu.
Krótka informacja o wykładzie:
Barwna i ciekawa postać admirała Arciszewskiego, żeglarza, artylerzysty, gubernatora Brazylii, jest już dziś ciut zapomniana. A szkoda bo to wspaniała postać. Służył u Janusza Radziwiłła, u króla Jana Kazimierza Wazy, służył królom holenderskim i francuskim. Walczył w Ameryce Południowej, na wodach Oceanu Atlantyckiego, ale także był kupcem i odkrywcą. Był arianinem, Bratem Polskim, w czasach gdy kontrreformacja likwidowała ich siedziby na terenie  zeczpospolitej, np. w Rakowie. W jego życiu zdarzały się także awanturnicze przygody, ale o tym wszystkim dowiedzą się Państwo na wykładzie.

Spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie pana Stanisława Marka, które odbędzie się w dniu 17.06.2019 w Piwnicy Muz przy MDK Czechowice-Dziedzice o godzinie 18:30. Pan Stanisław Marek jest autorem wspomnień -  "Koleje życia na przełomie wieków". Na spotkaniu autorskim opowie o swoich zawodowych i życiowych kolejach. Książkę wydało Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, w maju br. Autor całe swoje życie spędził na kolei, na różnych stanowiskach od maszynisty po dyspozytora. Pracował w wielu miastach, w Krakowie, Krakowie- Płaszowie, Katowicach i w Czechowicach-Dziedzicach. Duża część książki jest poświęcona dziedzickiej Lokomotywowni. Książka dostępna jest w czechowickiej Izbie Regionalnej, w cenie 22 zł za miękką oprawę i 30 zł za twardą oprawę. Podczas spotkania autorskiego będzie możliwość nabycia książki i uzyskania autografu.

Spotkanie autorskie z Ireną Kontny

Zapraszam na spotkanie autorskie z p. Ireną Kontny, które odbędzie się w dniu 10.06.2019 w Piwnicy Muz przy MDK Czechowice-Dziedzice o godzinie 18:30.
Pani Irena Kontny jest historykiem sztuki  z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, autorką książki "Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)". Ludwik Konarzewski junior jest autorem obrazu ołtarzowego "Matka Boska Królowa Polski", który znajduje się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach (na Lesisku). Nazwisko Konarzewskich na trwałe wpisało się w życie artystyczne Śląska. Znana i opisana jest sylwetka pierwszego przedstawiciela tego rodu – Ludwika seniora (1885–1954). Niejako w cieniu ojca pozostał Ludwik junior (1918–1989) – malarz, rzeźbiarz oraz pedagog artystyczny. Był człowiekiem o zacięciu społecznikowskim, który wprowadził w arkana sztuki wielu młodych górali z Istebnej oraz Górnoślązaków z robotniczych osiedli z okolic Rybnika. Pozostawił po sobie wiele obrazów olejnych, różnego rodzaju rzeźby oraz kilkanaście monumentalnych kompozycji, które można zobaczyć w przestrzeni publicznej oraz w budowlach sakralnych. Jednakże artysta najpełniej odnalazł własny, artystyczny sposób wypowiedzi w portrecie i pejzażu. Spośród ponad tysiąca dzieł, jakie miał w swym dorobku, do najciekawszych zaliczają się niewielkie krajobrazy i miniatury portretowe, na których widnieją wizerunki członków najbliższej rodziny artysty.  
Wstęp wolny.

"Droga do światła"

Serdecznie zapraszamy na czerwcowe wykłady, które rozpocznie nasz kolega Janusz Chmielniak. Będzie kontynuował swój cykl wykładów - "Zaginione Światło". Tym razem opowie nam o "Drodze do Światła" czyli KULISY POWSTANIA KOLEKCJI ZABYTKOWYCH LAMP I LATARŃ".
Krótka informacja od autora wykładu:
Kiedyś jako dziecko znalazłem pośród rodzinnych pamiątek starą lampę. Nie przypuszczałem jak to znalezisko zmieni moje życie. Od tej chwili zaczęła się skomplikowana i niezwykle ciekawa droga. Dziś patrząc w blask płonącej świecy ,wspominam z niedowierzaniem tamte wydarzenia. Od zardzewiałej lampki do jednej z największych w Europie kolekcji- to moja DROGA DO ŚWIATŁA. Cel życia? Przeznaczenie? A może obsesja? Postaram się odpowiedzieć na te pytania. Spotkanie w "Piwnicy Muz" przy MDK Czechowice-Dziedzice, w dniu 3 czerwca 2019r. o godzinie 18:30.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszam na kolejne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz wszystkich zainteresowanych co aktualnie dzieje się i co jest zaplanowane na najbliższy czas w Stowarzyszeniu), które odbędzie się w dniu 14.05.2019, o godzinie 17:30 w Izbie Regionalnej przy MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
Składka członkowska w Towarzystwie - 20,00 zł / rok
Składka na spotkanie czerwcowe na Mosirku - 25,00 zł od osoby.

Pozdrawiam
Anna Wlazło